Witam 687 osób, które zapisały się do mojego newslettera w ostatnich 30 dniach!
Nie zawsze będziecie się ze mną zgadzać, ale zawsze będzie ciekawie, praktycznie i autentycznie. Piszę dokładnie taki newsletter, jaki sam chciałbym czytać, w myśl słów Cyryla Connolly:
“Lepiej pisać dla siebie i nie mieć publiczności, niż pisać dla publiczności i nie mieć siebie”.
Mam nadzieję, że zostaniecie tu na dużej :)
Ten newsletter powstał w styczniu 2022 i miał być publikowany tylko przez rok. Stąd też jego nazwa - 52Notatki od 52 tygodni. Z weekendowego projektu “po godzinach” rozrósł się do ponad 100 tysięcy odsłon miesięcznie i 130 wydań. Regularnie trafia na szczyt listy TOP5 w Polsce publikowanej przez Substack, gdzie globalnie jestem w 3% systematycznie tworzonych newsletterów. To znacznie więcej niż się spodziewałem, gdy zaczynałem pisać :)
52Notatki rozsyłam bez wyjątków w każdą sobotę o 7.00 rano. Piszę je na bieżąco, nie mam zakolejkowanych wydań do przodu. W każdą sobotę o 6.00 siadam, aby przeczytać całość jeszcze raz na świeżo. Zawsze znajduję coś do poprawy i dopiero wtedy klikam “wyślij do wszystkich“. Mógłbym to ustawić wcześniej, aby wysyłało się samo o określonej godzinie, ale traktuję to jako przywilej autora. Sprawia mi to dużą satysfakcję, mimo że wiąże się z dodatkowym wysiłkiem.
Wszystkie artykuły z pierwszych dwóch lat newslettera można przeczytać w formie papierowej lub zebranej do jednego ebooka. Podzieliłem je latami na Sezon 1 i Sezon 2. Są tam też dodatkowe aktualizacje, komentarze i bonusowe treści. Polecam, bo sam regularnie wracam do tych artykułów - wszystkie szczegóły znajdują się tutaj.
Bieżące wydania 52Notatki najlepiej jest czytać w formie maila, bo dzięki temu nic Was nie ominie. Zwłaszcza że czasem publikuję wydania, które są dostępne tylko mailowo. Natomiast NIE polecam używania do tego aplikacji Substacka na telefon, bo ona wyłącza dostarczanie maili (trzeba to samemu zmienić w ustawieniach).
Skąd ten wstęp?
Od początku istnienia tego newslettera na koniec każdego kwartału robię przerwę w publikacji nowych artykułów. Dzięki temu Czytelnicy mogą nadrobić zaległe wydania, albo na spokojnie wrócić do archiwalnych tekstów. Natomiast ja mogę wyhamować tempo tworzenia nowych artykułów, złapać dystans i lepiej zaplanować tematy na kolejne wydania. Korci mnie bardzo, aby odejść od tej zasady, bo mam stale rosnącą listę naprawdę ciekawych tematów, ale myślę, że jednak warto się jej trzymać.
Spośród artykułów opublikowanych w tym kwartale szczególnie polecam:
Jak ocenić czy robisz postępy po 30-tce to tekst, który zawiera wiele nieoczywistych, ale życiowych obserwacji.
Jeśli nie robisz nic, aby się rozwijać, to się cofasz. Tak samo jeśli nie inwestujesz swoich pieniędzy, to masz gwarantowane, że stracą one na wartości. Dlaczego tak się dzieje piszę w tym artykule.
Co nas stopniowo niszczy i zabija, a my o tym nie wiemy? Jaka substancja, czynność czy produkt jest współczesnym arszenikiem? Cichą trucizną, w której istnienie nie chcemy uwierzyć? Myślę, że wiem co to jest i mam nadzieję, że się mylę.
“Wszechświat to ciemny las. Każda cywilizacja to uzbrojony łowca, który skrada się jak duch między drzewami. I w tym lesie znalazło się głupie dziecko, które nazywa się ludzkość. Rozpaliło ognisko, stoi przy nim i krzyczy: Tutaj jestem! Tutaj jestem!”. W tym roku żadna inna książka nie zrobiła na mnie tak dużego wrażenia jak ta (trzeba przeczytać całą trylogię, bo pierwsza część jest przeciętna). Dzięki niej powstał artykuł Teoria ciemnego lasu.
Każdy z nas podejmuje w ciągu dnia setki decyzji. Potrzebujemy do tego narzędzi, a brzytwa Ockhama jest jednym z najważniejszych.
Stoicyzm w praktyce, czyli czego uczą listy Seneki to wydanie, które będzie tak samo aktualne za 2000 lat, jak jest dziś. Mogę się o to założyć :)
Dług do nadpłaty: wiek maksymalnego potencjału to wydanie, którego już nie przeczytasz online. Zostało rozesłane tylko do osób, które są zapisane na newsletter. Jeśli masz je na mailu, to warto do niego wracać, sam też tak robię. Na pewno trafi ono do Sezonu 3, który będzie dostępny w 2025 roku. I na pewno będę rozwijał ten koncept w przyszłości.
Wasze odpowiedzi, moje pytania
Wydania, które są kwartalnymi przystankami, zazwyczaj zawierają listę moich poleceń, czyli książki, podcasty, bądź filmy i seriale. Tym razem postanowiłem Was o to zapytać i dostałem blisko 100 maili. Bardzo dziękuję za każdą wiadomość, starałem się na każdą z nich odpisać.
Poniżej kilka z przesłanych przez Was poleceń ze szczególnym naciskiem na te, których ja sam jeszcze nie znam lub tu nie opisywałem. Wybaczcie, że tym razem nie oznaczam każdego z Was z imienia, ale wtedy lista byłaby mniej czytelna:
Filmy i seriale:
“Inside Out” (pierwsza i druga część)
"Lupin Trzeci: Zamek Cagliostro", czyli pierwszy film Miyazakiego zanim powstało Studio Ghibli
"Better Call Saul" i "Breaking Bad"
“Pantheon”
“Dark Matter” (ten z 2024 roku)
Książki:
“Urodził go niebieski ptak” Stefania Grodzieńska
“Nic nie zdarza się przypadkiem” Terzani Tiziano
“Dzieci Szczęścia” i „Myślenie jest głupie” Hermann Scherer
“Jak przestać się martwić i zacząć żyć” Dale Carnegie
“Twarz, brzuch, głowa” Wanda Hagedorn, Ola Szmida (komiks)
“Rozkład. O niedemokracji w Ameryce” Tarczyński Piotr
“Metoda czarnej skrzynki” Matthew Syed
"Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe" Alfie Kohn
"Autostopem przez Galaktykę" Douglas Adams
"Złoty Wiek" Marcin Piątkowski
“Z zimną krwią” Truman Capote
“Your Time, Your Way” Carl Pullein
“Na własne ryzyko. Ukryte asymetrie w codziennym życiu” Nassim Taleb
„Psalm dla zbudowanych w dziczy” i jej kontynuacja „Modlitwa za nieśmiałe korony drzew” Becky Chambers
"Bliskie spotkania z uzależnieniem. W świecie głodnych duchów" i “Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu” Gabor Mate
Podcasty
“Madame Monday - po dorosłemu”
"Zaprojektuj swoje życie" Macieja Filipkowskiego
“Technologicznie” - podcast Jarka Kuźniara i Bartka Pucka (pozdrawiam! :) )
“Szkoła Menedżerów” Mirelli Piwiszkis
“Didaskalia” od Patrycjusza Wyżgi (również pozdrawiam!)
Cykl pytań powróci w kolejnych wydaniach.
A tak prywatnie…
Przy okazji kwartalnego przystanku chciałbym podziękować wszystkim z Was. Za to, że regularnie czytacie 52Notatki, polecacie je wśród znajomych i publikujecie wzmianki w mediach społecznościowych.
Szczególnie dziękuję tym z Was, którzy poszli krok dalej i kupili wydanie papierowe lub cyfrowe. Nie spodziewałem się, że tak dużo osób się na to zdecyduje. Widzę to we wpisach w swoim dzienniku, bo przedsprzedaż ruszyła równo rok temu. Na kilka dni przed jej startem bałem się, że mało kto zdecyduje się na zakup. Że się ośmieszę i moja wizja legnie w gruzach. Zresztą na bazie tych emocji powstał potem artykuł o syndromie oszusta i efekcie reflektora.
Wasz zakup dodał mi pewności, że są ludzie gotowi płacić za moje treści, pod warunkiem, że będą bardzo dobre. Tak powstała moja filozofia Omakase:
Moim obowiązkiem jest stać się tak dobrym szefem kuchni, aby moje treści były konsumowane bez patrzenia w menu. Chcę, aby każde wydanie 52Notatki było otwierane bez chwytliwych tytułów czy modnej tematyki. I aby Czytelnicy wiedzieli, że zawsze znajdą tu coś wartego czasu i atencji.
Nawet najlepsze sushi nigdy nie będzie smakowało wszystkim, tak moje artykuły nigdy nie będą dla masowego odbiorcy. Prowadzę małą restaurację sushi w bocznej uliczce, a nie popularną sieciówkę w zatłoczonym centrum.
Dlatego jeszcze raz dziękuję każdemu, dzięki któremu moja mała restauracja w bocznej uliczce może nadal działać. W tym roku chciałbym powiększyć jej menu o kilka nowych dań. Pracuję nad nimi od jakiegoś czasu na zapleczu.
Dowiecie się o tym pierwsi 🍣