W życiu mamy 4 główne zasoby: czas, pieniądze, energię i możliwości.
Czas jest najważniejszy, dlatego zacznijmy od niego:
Każdy rok naszego życia ma tyle samo dni. Nieważne czy masz 10, 30 czy 80 lat, to zawsze będzie 365 dni. Wywołuje to iluzję, że wszystkie lata będą takie same.
Jest zupełnie inaczej. Wraz z upływem lat będą się kurczyć nasze zasoby energii. Z wiekiem wiele rzeczy może nam się już nie chcieć robić albo zwyczajnie nie będziemy w stanie im sprostać. Ma to związek z naszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.
Pamietam, że gdy byłem studentem, to nie miałem żadnego problemu, aby jechać autobusem 14 godzin do Holandii i przez 5 dni spać w 6-osobowym pokoju w hostelu. Całe dnie zwiedzałem pieszo miasto ze znajomymi i nawet do głowy mi nie przyszło, by na coś narzekać. Bilety na samolot i noclegi w hotelach były dla mnie za drogie, ale nie powstrzymało mnie to przed podróżą. To dlatego, że duże zasoby energii wynagradzają brak pieniędzy.
Z wiekiem jest dokładnie na odwrót: mamy pieniądze, ale nasza energia spada. Po prostu nam się nie chce - nagle samolot wydaje się za ciasny, długie podróże autem uciążliwe, a zwiedzanie całymi dniami zbyt męczące. Użyteczność pieniędzy kończy się, gdy mamy coraz mniej chęci.
Z upływem lat w naszym życiu pojawia się uczucie, którego coraz bardziej chcemy uniknąć: to fatyga. Choć moglibyśmy spędzić weekend w ciekawym i nowym miejscu, to wybieramy łatwe rozwiązania, znane i pewne. Stać nas, aby odbyć kurs nurkowania, nauczyć się tańczyć, grać na gitarze czy zrobić ciekawe szkolenia - ale nie chce nam się fatygować.
Po dodaniu energii i pieniędzy nasz wykres wygląda tak:
[…]
[…]
[…]
Ten artykuł wyjątkowo jest dostępny wyłącznie dla osób, które są zapisane na mój newsletter. Newsletter 52Notatki jest darmowy, nie wysyłam reklam ani nie udostępniam bazy maili. Takich wyjątków w przyszłości może być więcej, więc zachęcam aby dołączyć.
Jeśli jesteś zapisany na newsletter, a nie widzisz tego wydania na swojej skrzynce to są dwie możliwości:
Sprawdź czy nie wpadło do spamu, folderu “oferty”, “fora” etc. Regularnie zdarza się to na skrzynkach od Interii i Onetu, Gmail też czasem wariuje. Tytuł maila jest taki sam jak tego artykułu.
Jeśli używasz aplikacji Substacka (nie polecam): domyślnie aplikacja wysyła powiadomienia (Prefer push) zamiast maili. Trzeba to zmienić samemu preferencje (Settings, Notifications, Prefer email). Inaczej nie będziesz dostawał maili.