Witam 886 osób, które zapisały się do mojego newslettera w ostatnich 30 dniach! Bardzo się cieszę, że pomimo niszowej tematyki, docieram do coraz szerszego grona.
Od początku istnienia tego newslettera, na koniec każdego kwartału, robię przerwę w publikacji nowych artykułów. Dzięki temu mogę wyhamować tempo pisania, złapać dystans i lepiej zaplanować tematy na kolejne wydania. A Wy możecie na spokojnie wrócić do archiwalnych tekstów. Przy tej okazji dzielę się też poleceniami ciekawych książek i podcastów.
I zawsze korci mnie, aby odejść od tej zasady, bo mam dużo tematów do napisania, ale myślę, że jednak warto się jej trzymać.
Kilka słów do nowych Czytelników:
Ten newsletter powstał w styczniu 2022 i miał być publikowany tylko przez rok. Stąd też jego nazwa: 52Notatki od 52 tygodni. Z weekendowego projektu “po godzinach”, rozrósł się do ponad 110 tysięcy odsłon miesięcznie i 142 wydań. Regularnie trafia na szczyt listy TOP5 w Polsce publikowanej przez Substack, gdzie globalnie jestem w 2% systematycznie tworzonych newsletterów. To znacznie więcej niż się spodziewałem, gdy zaczynałem pisać.
52Notatki rozsyłam w każdą sobotę o 7.00 rano. Piszę je na bieżąco, nie mam zakolejkowanych wydań do przodu. Godzinę wcześniej siadam, aby jeszcze raz na świeżo przeczytać całość. Zawsze znajduję coś do poprawy i dopiero wtedy klikam “wyślij do wszystkich“. Mógłbym wcześniej ustawić automatyczną dystrybucję, ale dla mnie ręczna wysyłka to przywilej autora. Czuję się jak kucharz, który sam może podać przygotowane dania, a nie wyręczać się kelnerem :)
Wszystkie artykuły z pierwszych dwóch lat newslettera można przeczytać w formie papierowej lub zebranej do jednego ebooka. Podzieliłem je latami na Sezon 1 i Sezon 2. Są tam też dodatkowe aktualizacje, komentarze i bonusowe treści. Polecam, bo sam regularnie wracam do tych artykułów - wszystkie szczegóły znajdują się tutaj.
Bieżące wydania 52Notatki najlepiej jest czytać w formie maila, bo dzięki temu nic Was nie ominie. Zwłaszcza, że czasem publikuję wydania, które są dostępne tylko mailowo. Natomiast NIE polecam używania do tego aplikacji Substacka na telefon, bo ona wyłącza dostarczanie maili (trzeba to samemu zmienić w ustawieniach). Zapisać się można tutaj:
W minionym kwartale…
Pomimo okresu wakacyjnego, który kojarzy się z wyjazdami i czasem z dala od ekranu, 52Notatki bardzo dobrze się czytały. A ja poszedłem pod prąd i opublikowałem dłuższe i bardziej skomplikowane treści. I tak powstał cykl o budowaniu majątku, na który składają się następujące teksty:
Te artykuły zawierają fundamentalną wiedzę, którą trudno jest znaleźć w jednym miejscu w sieci. Tłumaczą zasady i reguły gry, a ich przesłanie jest ponadczasowe. Zachęcam do ich nadrobienia, jeśli jeszcze nie mieliście okazji.
Co czytam i słucham
Książki:
W minionym kwartale postanowiłem czytać coś zupełnie innego niż zazwyczaj. Sięgnąłem po fantastykę, której nie jestem zbytnim fanem, ale znalazłem 6 naprawdę mocnych pozycji, wartych poświęcenia czasu.
“Problem trzech ciał”, “Ciemny Las”, “Koniec śmierci” - Liu Cixina
To wybitnie dobra trylogia, która dała mi dużo do myślenia. Pod jej wpływem powstał artykuł Teoria ciemnego lasu, czyli Chiny kontra Netflix, a w przyszłości pewnie wrócę do tej książki. Must read, nawet jeśli nie lubi się za bardzo fikcji. Dla ułatwienia można zacząć od serialu na Netflixie, który pokrywa się z pierwszym tomem, który moim zdaniem jest najsłabszy z całej trylogii (ale nadal dobry i konieczny do zrozumienia fabuły). A po nim usiąść do lektury dwóch kolejnych części. Naprawdę rzadko się zdarza, aby druga część była lepsza od pierwszej, a trzecia od drugiej.
“Hyperion” i “Zagłada Hyperiona” - Dan Simmons
Sięgnąłem po tę książkę po namowach kilku Czytelników newslettera. Przyznam, że na początku szło mi ciężko, ze względu na styl pisania autora i wrzucenie czytelnika bez wyjaśnień od razu w środek zawiłej akcji. Ale po około 50 stronach fabuła robi się zrozumiała i jest wciągająca, świeża i nieprzewidywalna. Motyw ze starzeniem się wspak i wszystkimi problemami, które to wywołuje, był dla mnie najciekawszy.
“Czerwony świt” - Pierce Brown
Ta książka to połączenie fabuły Igrzysk Śmierci, Hrabiego Monte Christo i gry God of War. Napisana w pierwszej osobie, z wartką akcją i szybkimi zwrotami. To nie jest literatura wysokich lotów, ale czyta się ją wyjątkowo przyjemnie. Jest jak serial, który wciąga tak bardzo, że ogląda się cały sezon na raz. Jestem po pierwszym tomie i na pewno sięgnę po drugi.
Podcasty:
The Story of Classical Podcast - Apple Music
Dziewięć odcinków o historii muzyki klasycznej, podzielonej na epoki. Całość zszyta ciekawą narracją, która prowadzi nas przez osobiste perypetie kompozytorów, specyfikę danego okresu i zmiany jakie przynosił kolejny. Bardzo ciekawy podcast, zwłaszcza dla osób, które nie są ekspertami w tej dziedzinie i po prostu szukają ogólnej wiedzy podanej w przystępny sposób. Podcast jest dostępny w aplikacji Classical od Apple, która zawiera wiele ciekawych playlist, publikacji i dedykowanych treści.
Jocko Podcast 457: Slogging Through Ambushes. GUNS UP! w Vietnam Machine Gunner, Johnnie Clark
Jocko często zaprasza do swojego podcastu weteranów, dzięki czemu można posłuchać ich relacji z pierwszej ręki z placu boju. To doskonałe uzupełnienie do wiedzy historycznej, pisanej przez biernych obserwatorów. W tym odcinku gościem jest Johnnie Clark, były żołnierz marines, który zgłosił się na ochotnika, aby polecieć na wojnę w Wietnamie. Wielokrotnie zaglądał śmierci w oczy i był kilkukrotnie ranny. Ciekawy odcinek opowiadający o wojnie, o której raczej niewiele się mówi w naszych podręcznikach do historii.
A tak prywatnie…
Ponad 15 ostatnich lat życia spędziłem pracując na etacie, głównie w instytucjach finansowych. Rok temu w wakacje złożyłem wypowiedzenie i postanowiłem, że przez cały 2024 rok nie wrócę nigdzie na etat. To było moje drugie podejście, pierwszy raz próbowałem zrobić taką roczną przerwę już kilka lat temu. Nie udało się, po 2 miesiącach dostałem na tyle ciekawą propozycję, że uległem i wróciłem do pracy.
Mądrzejszy o to doświadczenie, tym razem wiedziałem już, że muszę mieć z góry ustalony plan na pierwsze miesiące po odejściu z pracy. To czas zmian i niepewności, więc po prostu warto mieć już coś dużego w kalendarzu. Dlatego już wcześniej zaplanowałem, że wyjadę z rodziną na ponad 2 miesiące do Portugalii. Dotąd mój najdłuższy urlop to było 14 dni, więc zapowiadało się ciekawie :) Nie chwaliłem się swoimi planami nikomu przez pierwszy miesiąc, zresztą mało kto wiedział, że w ogóle nie ma mnie w Polsce. Dopiero w połowie mojego pobytu napisałem to wydanie newslettera, w którym opisałem, gdzie jestem i dlaczego.
Rok bez etatu zmienił moje spojrzenie na kilka kluczowych spraw. Tego typu odcięcie się z własnej woli od działań zawodowych ma swoje benefity, ale i konsekwencje. Patrząc dziś wstecz, zorganizowałbym go inaczej, ale wcześniej nie mogłem wiedzieć, gdzie popełnię błąd.
I o tym właśnie będę szczegółowo mówił w niedzielę podczas transmisji live, która jest skierowana do osób, które zakupiły 52Notatki Sezon 1 lub 2. Opowiem o moich wnioskach z roku bez etatu, jego plusach i minusach. Myślę, że może to pomóc każdemu, kto planuje podobny ruch. Zwłaszcza, że w sieci trudno znaleźć kogoś, kto to zrobił i dzieli się swoimi doświadczeniami.
W moim przypadku jest ich za dużo, abym je opisał w sekcji “A tak prywatnie“, a nie chcę robić z tego oddzielnego wydania. Zresztą zakładam, że ta bardziej osobista treść interesuje tylko osoby, które sięgnęły po książkę i ebooka.
Zatem widzimy się i słyszymy w tę niedzielę, 29 września o 19.00. Link wyślę Wam oddzielnym mailem, a dla nieobecnych będzie dostępne nagranie. Do zobaczenia!
Post Scriptum: Za tydzień wracam z regularnym wydaniem. Do końca roku zostało ich już tylko 13 i mam nadzieję, że każde kolejne będzie lepsze od poprzedniego :)