Ważne zasady, które wychodzą z mody, niebanalne pytanie i codzienny model decyzyjny
To będzie krótkie i treściwe wydanie
Ważne zasady, które wyszły z mody, choć nie powinny
Kto mówi pierwszy dzień dobry: starszy czy młodszy?
Chłopak czy dziewczyna?
Takie pytanie usłyszałem ostatnio od syna (10 lat) i po błysku w oku widziałem, że ma własną teorię i tylko sprawdza czy ja wiem.
Odpowiedziałem mu, że zasada zawsze jest taka sama: pierwszy mówi ten, który jest bardziej uprzejmy. Bez względu na płeć czy wiek.
„Ale pani mi mówiła inaczej…” syn widocznie spodziewał się innej odpowiedzi. Skłoniło mnie to do spisania kilku innych reguł, które chciałbym mu przekazać. Sam nie mam jeszcze 40 lat, ale te zasady mogą zabrzmieć staroświecko:
Bądź milszy dla kelnera niż on jest dla Ciebie
Kelner musi być dla Ciebie miły, bo to jego praca. Ty masz wybór jak się zachowasz. Dlatego zawsze powinieneś wybrać bycie uprzejmym ponad standard.
Żadnych telefonów na spotkaniu
Jeśli spotykasz się z kimś sam na sam, to nie patrz w telefon, nawet jeśli ktoś dzwoni. Odebranie telefonu podczas spotkania z kimś innym jest aroganckie, szczególnie jeśli dzwoni numer, którego nie znasz. W ten sposób pokazujesz drugiej osobie, że każdy jest ważniejszy niż ona. Jeśli naprawdę czekasz na ważny telefon, to uprzedź o tym drugą osobę.
Bądź punktualny, dotrzymuj terminów
Jeśli zdarzy Ci się spóźnić na spotkanie, to zawsze dziękuj za to, że ktoś poczekał. Nie wymyślaj żenujących historyjek pełnych niespodziewanych przeszkód. Zmarnowałeś już wystarczająco dużo czasu osobom, które czekały.
Nikt nie jest pod Tobą
Jedyny powód, dla którego możesz zajrzeć drugiej osobie w talerz, to aby sprawdzić czy nie ma za mało. Nie porównuj się do innych, a jeśli mają więcej i chcesz im dorównać, to pracuj ciężej, zamiast im umniejszać.
Szata zdobi człowieka
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Dlatego powinieneś być ubrany odrobinę lepiej niż wymaga tego sytuacja. Zawsze równaj w górę i nie obniżaj własnych standardów dla innych. Młode dziewczyny robią wszystko, żeby wyglądać jak dorosłe kobiety. Z kolei dorośli faceci robią wszystko, aby wyglądać jak chłopcy. Nie idź tą drogą.
Nie klnij co drugie słowo
Rzucanie co chwila przekleństw świetnie się sprawdza jeśli masz 13 lat i chcesz pokazać kolegom jaki to jesteś niezależny. W życiu dorosłym potrzeba dużo więcej. Dlatego oszczędzaj ciężki język na sytuacje, w których naprawdę będzie konieczny.
Mniej mów, więcej słuchaj
Nie bez powodu mamy parę uszu i tylko jedne usta. Daj innym się wypowiedzieć, zwłaszcza jeśli mówią rzeczy, które mogą być dla Ciebie pomocne. Na ważnych spotkaniach zawsze zwracaj uwagę na osobę, która mówi najmniej, ale cały czas się przysłuchuje. Prawdopodobnie to jej zdanie jest najważniejsze.
Zawsze zakładaj dobrą wolę drugiej osoby
Nic Cię to nie kosztuje, a unikniesz sytuacji, w której obarczysz winą osobę, która nie miała złych intencji wobec Ciebie. Pamiętaj, że najwięcej mylą się Ci, którzy najwięcej robią.
Nigdy nie narzekaj
Nikogo nie obchodzi co Cię boli ani z czym masz problem. Nie trać czasu na dyskusje o problemach, skup się na ich rozwiązywaniu. Przy okazji szybko się przekonasz kto jest Twoim przyjacielem, bo tylko oni będę uparcie dopytywać co u Ciebie, zamiast opowiadać wyłącznie o sobie.
Kupuj najlepsze rzeczy na jakie Cię stać, a potem używaj ich jak najdłużej
Dbaj o wszystkie swoje rzeczy. Auto musi być czyste, tak samo jak Twoje buty i biurko. Im bardziej będziesz dbał o to co masz, tym dłużej będzie Ci służyć. Wtedy będzie Cię stać, aby kupować premium produkty, których faktycznie używasz.
Czasem mam wrażenie, że wcale nie chcemy najlepszych rzeczy tylko najnowszych. Dlatego z góry zakładamy, że nowe jest lepsze. I że ludzie żyjący przed nami byli głupsi.
Tymczasem wystarczy wziąć zwykłą instrukcję do samochodu sprzed 30 lat. Jest tam opis jak samodzielnie wyregulować zawory w silniku. A co dziś tam znajdziemy? Co najwyżej ostrzeżenia, żeby nie pić płynu chłodniczego.
Starszy nie znaczy gorszy, a dawne zasady nie powinny wyjść z mody tylko dlatego, że posługiwali się nimi nasi rodzice i dziadkowie.
A jakie zasady Ty przekażesz swoim dzieciom?
Następne kroki:
Po prostu trzymaj się starych, sprawdzonych zasad
Codzienny model decyzyjny
Zrób dziś jedną rzecz, za którą jutro sobie podziękujesz.
Niech “wczorajszy Ty“ pokryje część kosztów “Twojego dzisiaj”. Czyli odwrotność ciagłego odkładania wszystkiego na jutro. Nawet jeśli to będzie tylko jedna rzecz dziennie, to w skali roku urośnie do 365 decyzji, z których skorzystałeś już następnego dnia.
To prosty i skuteczny model mentalny, który pozwala konsekwentnie podejmować dobre decyzje. Słowo “konsekwentnie“ jest tu kluczowe, bo większość naszego życia zależy od setek drobnych ruchów, które łączą się w całość.
To podejście jest bardzo skuteczne i proste, ale nie jest łatwe. To, że wiesz co będzie jutro dla Ciebie dobre nie znaczy, że łatwo będzie Ci to dziś zrobić.
Jednego dnia będzie to oznaczało pójście szybciej spać, aby móc wstać wcześniej. Innego dociśnięcie pracy do północy, aby mieć wolny weekend. Jednego dnia będzie to napoczęcie czytania nowej książki, a innego wcześniejsze wyjście z imprezy do domu.
Drobne rzeczy wczoraj, aby dzisiaj było łatwiejsze.
Następne kroki:
Co jutrzejszy TY chciałby, aby dzisiejszy Ty zrobił? Odpowiedz sobie na to pytanie i rób jedną taką rzecz każdego dnia.
Niebanalne pytanie
Wracam z cyklem niebanalnych pytań, które zacząłem publikować w zeszłym roku. Zmuszają do gimnastyki umysłowej i są tematem do nietypowych rozmów.
Tym razem pytanie brzmi co wybierzesz i dlaczego:
cofasz się do roku, gdy miałeś 10 lat, ale wiesz wszystko co teraz
czy wolisz wziąć dziś 20 milionów złotych
Jaka jest Twoja odpowiedź?
Druga część pytania jest tak sformułowana, abyśmy zaczęli myśleć “w której opcji zarobię więcej“. To celowa manipulacja pytającego :) Zadałem to pytanie w social mediach i większość odpowiedzi skupia się właśnie na pieniądzach. Niewiele osób napisało, że chciałoby lepiej przeżyć własne życie czy zmienić losy świata na lepsze.
Co ciekawe wielu ludzi założyło, że jeśli cofnie się w czasie, to wszystko potoczyłoby się dokładnie tak samo. Moim zdaniem w życiu bardzo istotnym czynnikiem jest przypadek, szczęście czy ślepy traf. Wiele z takich wydarzeń jest nie do powtórzenia, bez względu na to czy są dobre, czy złe.
Jak widać pytanie tylko pozornie jest proste, mam takich więcej :)
A tak prywatnie…
Zostało mi już tylko 160 papierowych egzemplarzy limitowanego nakładu 52Notatek. Możliwe, że będę robił dodruk, ale dopiero w przyszłym roku.
Dlatego jeśli ktoś z Was miałby chęć nabyć egzemplarz, to jest to ostatni moment. Jest tam dobre 100 artykułów, których nie ma nigdzie w sieci. Zostało mi tak mało egzemplarzy, że nie będę zmieniał oferty. Jedynie usunąłem możliwość zakupu samego ebooka.
Nadal w tej samej cenie każdy otrzyma:
Podpisany egzemplarz 52Notatki Sezon 1 (367 stron).
Listę 52 Książek, które są tak dobre, że chętnie przeczytam je drugi raz (lub już to zrobiłem). To nie jest tylko sucha lista tytułów, pogrupowałem je na cztery kategorie (finanse, biznes, rozwój i proza) i dodałem własny opis dlaczego warto.
Artykuł o tym jak czytać, żeby wyciągnąć i zapamietać z lektury jak najwięcej. To zbiór sprawdzonych przeze mnie metod, które faktycznie działają.
Nagranie webinaru o tym jak planuję drugą połowę roku. Webinar odbył się na żywo w czerwcu, ale jego ponowne obejrzenie na pewno pomoże w lepszym planowaniu.
Zachęcam - więcej szczegółów znajduje się tutaj:
Dziękuję wszystkim, którzy już dokonali zakupu. To dzięki Wam kontynuuję pisanie newslettera, który miał zostać zamknięty już końcem minionego roku. Niebawem napiszę podsumowanie oraz podzielę się swoimi dalszymi planami.